Před posledními zápasy se Žďárem n. S. je sezóna zachráněna

V březnu nás čekaly nejdůležitější domácí zápasy sezóny. Nejprve jsme se na začátku března utkali v přímém souboji o sestup s pražským týmem z Modřan, týden na to přijel do Havlíčkova Brodu třetí tým tabulky, Dvůr Králové nad Labem.

Dlouho očekávané domácí zápasy proti Modřanům mohly rozhodnout o sestupových místech ve vyrovnané tabulce naší skupiny. Hned pět týmů bylo ohroženo předposledním místem tabulky, které znamená sestup do kvalifikace o udržení v soutěži. Do sestavy se vrátilo hned několik hráčů po zranění, a tak nás po dlouhé době bylo na zápas 12 hráčů. První zápas pro nás začal dobře a celkem rychle se nám podařilo získat první set. Poté se hra vyrovnala a především díky velkému počtu chyb soupeř srovnal na 1:1. Věděli jsme, že může rozhodovat každý bod a každá ztráta setu nás může přiblížit k sestupu. S velkým štěstím se nám podařilo získat třetí set a soupeře tak zlomit a zvítězit 3:1, tedy za plný počet bodů do tabulky. Do druhého zápasu vlítli hosté s velkou odvahou a hra byla v prvních dvou setech opět vyrovnaná. Za stavu 1:1 na sety se opět rozjel domácí blokař Karel Jirků na servisu a soupeře dostal na kolena. Oba následující sety se výborně útočilo a vítězství tak bylo naše.

Zápasy se povedly hlavně zmiňovanému Karlovi Jirků, který bezchybně útočil, přidával body blokem a hlavně parádně podával. Útočně drželi tým především kapitán Tomáš Trnka, Ondra Částka, i Tomáš Vácha. Výborně pomohl střídající Tomáš Pleskač.

TJ Jiskra Havlíčkův Brod – Volejbal Modřany 3:1 (18,-22,30,12) a 3:1 (26,-19,21,17)

Sestava: Trnka, Meloun, Pleskač, Částka, Kliment, Jelínek, Doležal, Matějka, Novák, Čeleda, Jirků, Vácha

Zisk šesti bodů proti Modřanům nám však na záchranu nestačil. Následující víkend přijel Dvůr Králové nad Labem. Čekali jsme kvalitního soupeře (na podzim jsme jim nedokázali sebrat ani bod), ale nečekali jsme, že budou až tak dobří.

Po zápasech jsme zhodnotili, že lepší volejbal jsme proti sobě letos nezažili. Tak razantní a bezchybné útočníky jsme v sezóně nepotkali a i přes naší poměřně kvalitní hru jsme v zápase moc šancí neměli a prohráli 3:0.

Naštěstí v druhém zápase soupeř s razancí polevil. Ondra Částka s Honzou Melounem dokázali téměř bezchybně přijímat a nahrávač Standa Kliment tak mohl kombinacemi trhat soupeřovi bloky. Útočníci Tomáš Vácha s Ondrou Částkou nekompromisně skládali z hlavních kůlů, na univerzálu se skvěle rozehrál Tomáš Trnka. Mladí střeďáci Vojta Jelínek s Kubou Doležalem zažili pravděpodobně jejich nejlepší zápasy v 2. lize. Výsledkem byla naše výhra 3:0 a zisk rozhodujících 3 bodů.

Nejlepším zápasem sezóny jsme tak zachránili soutěž.

TJ Jiskra Havlíčkův Brod – VK Dvůr Králové nad Labem 0:3 (-20,-20,-25) a 3:0 (19,18,19)

Sestava: Trnka, Meloun, Kliment, Matějka, Čeleda, Vácha, Částka, Jelínek, Novák, Pleskač, Doležal

I přes překvapivé prohry druhého Žďáru s předposledními Modřanami nám tyto 3 body zajistili rozhodující náskok před předposledním týmem. I kdybychom v derby v posledním kole nezískali ani bod, při rovnosti bodů nám záchranu zajistí větší počet vítězství.