O nás

Historie volejbalu v Havlíčkově Brodě

Počátek organizovaného volejbalu na Německobrodsku je možno vysledovat již začátkem 30. let, kdy se volejbal začíná hrát v Německém Brodě, Chotěboři, Světlé, Okrouhlici a dalších obcích v tělovýchovných jednotách Sokola, DTJ, FDTJ a různých studentských sportovních kroužcích. V Brodě začali hrát volejbal za Sokol hráči, jejichž jména něco řeknou jen opravdovým pamětníkům. Byli to bratři Trčkové, Cibulka, Šlemín, Duben, Komár, Trtík, bratři Bočkové a řada dalších.

Hrálo i trénovalo se jenom v létě, zato ale každý den až do tmy. Jak bylo tehdy zvykem, v Sokole bylo hlavní náplní pořadové cvičení, nářadí, prostná a lehká atletika, teprve potom se mohlo jít hrát volejbal. Za sportem se jezdilo po blízkém i vzdáleném okolí, Kolín, Kutná Hora, Znojmo, Hradec Králové, Jihlava, ale i do Lučice, Okrouhlice, Ledče, Chotěboře. Celá ta sportovní klání byla vždy velkým svátkem a těšila se ohromnému zájmu diváků. Již v těchto letech začínají pravidelné soutěže jako Horácká župa, jihlavský krajský přebor. Družstva dospělých mají i dorostenecké složky a ve volejbalu nachází zalíbení i ženská část populace. Nadšení pro volejbal neutichá ani v době II. světové války. V Německém Brodě se hrál v té době volejbal na Kokoříně ve zrušené cihelně.

Po osvobození byly opět obnoveny Jednoty Sokol, DTJ, Orel a jiné sportovní organizace. Po sloučení sportovních organizací v roce 1948 byla utvořena TJ Sokol Havlíčkův Brod, kde byl o volejbal velký zájem. Vedoucím oddílu byl Mirek Seitz, po jeho odchodu pak Josef Neubauer, Adolf Skarýd. Oddíl měl družstvo mužů, žen, dorostenců a dorostenek. Ženy se zúčastnily mistrovství republiky v Novém Městě na Moravě a skončily na třetím místě, dorostenci byli v Praze šestí. V družstvu žen hrála tehdy Strašilová, Trojanová, Pavlíková, Höfrová, Šilhánová, Ručová, Dolejší. Za dorostence nastupovali Hromádko, Vlk, Pecák, Hyrš a další. Hrálo se na hřištích Sokola (dnes obchodní dům Alej) a tři svépomocně vybudovaná hřiště nestačila pro tolik družstev, proto bylo nutno vypracovat plán tréninků.

U zrodu havlíčkobrodské Jiskry v roce 1951 založené při n. p. Pletařské závody Karla Havlíčka Borovského stáli hráči jako Tomášek, Zelenka, Neubaer, Machek, Klofáč, Vrána, Krejčí nebo Vlk. Ženská část oddílu Tomášková, Trinerová, Nováčková, Talpová, Ručová, Machková, Malá přechází v roce 1952 do nově ustanovené DSO Slovan, v Jiskře je obnovena činnost ženských složek (u mládeže) až v roce 1963, ženy se v Jiskře objevují až v roce 1972.

Nepřetržitou činnost zaznamenává družstvo mužů. Do Havlíčkobrodského volejbalu přichází v polovině padesátých let Jan Hyliš, Jindřich Licek, ing. Vladimír Kučera, kteří jsou nejen vynikající hráči, ale pracují i jako trenéři a funkcionáři. Družstvo mužů hraje v letech 1955, 1961, 1964—65 II. ligu. V úspěšném období 1965—1967 patřili k oporám družstva hráči: Jan Hyliš, Miloš Zelenka, Jaroslav Tomášek, ing. Vladimír Kučera, Jindřich Licek, Jaroslav Klofáč, Karel Jakoubek, Jaroslav Vlk, Jaroslav Motička, Antonín a Jaroslav Nečasové, Jaroslav Nepraš, Zdeněk Sychrovský, Bohuslav Pleštil, Jaroslav Tomášek mladší, Jiří Nekola, Karel Dřevínek a další.

Družstvo výborně reprezentuje i náš kraj, v roce 1961 absolvuje zájezd do Vídně, do Havlíčkova Brodu pravidelně dojíždí Dukla Kolín, jsou zde uskutečněna mezinárodní utkání s volejbalisty Rakouska a Itálie, je pořádán každoročně turnaj vynikající sportovní úrovně „Pohár Havlíčkova Brodu‘. Ve volejbalu našli zalíbení i brodští fanoušci a o návštěvách diváků počítaných ve stovkách se může dnešním sportovcům nejen volejbalistům pouze zdát.

Další významná etapa volejbalového oddílu TJ Jiskra se datuje od října 1968. V této době dochází k založení sportovní základny odbíjené. Duší celého projektu je Jindřich Licek, do trenérské a organizační práce se dále zapojují bývalí i aktivní hráči, učitelé ZŠ, Jan Hyliš, Luboš Havel, Mojmír Vašíček, Eliška Novotná, ing. Vladimír Kučera, ing. Jiří Šimek, MUDr. Václav Miláček, Jaroslav Tomášek mladší, Josef Fikar, Jan Holcman St. a další. Myšlenka sportovní základny je prostá. V Havlíčkově Brodě soustředit nejtalentovanější hráče a hráčky z celého okresu, pod odborným vedením umožnit jejich rychlejší sportovní růst, dosáhnout postupu družstev do celostátních soutěží.

Od začátku čítá základna družstva žáků, žákyň, dorostenců a dorostenek. Systematická a nepřetržitá činnost sportovní základny po dobu 15 let přinesla řadu úspěchů. Mládežnickými družstvy prošla řada talentovaných hráčů a hráček, do Havlíčkova Brodu přijíždějí nejlepší družstva republiky – Olomouce, Ostravy, Brna, Prahy, Českých Budějovic a dalších. Utkání probíhají na kurtech u sokolovny a v tělocvičnách havlíčkobrodských škol, hlavně zemědělské školy. Nelze vyjmenovat všechny úspěchy a hráče z tohoto období činnosti sportovní základny. Tak jen stručná bilance největších úspěchů:

  • účast družstva dorostenek v l. a II. dorostenecké lize (tři ročníky)
  • účast družstva dorostenců v l. a II. dorostenecké lize (10 ročníků)
  • družstvo žáků obsadilo na přeborech ČSR 1., 2. a 3. místo, v roce 1997 se brodští žáci stali vícemistry ČSSR
  • družstva minivolejbalu a mladších žáků patřila k předním celkům ČSR
  • řada hráčů byla vybrána do reprezentačních mládežnických družstev a působila v družstvech I. a II. ligy.

Největších úspěchů dosáhli odchovanci:

  • Ing. Cyril Krejčí – kapitán reprezentace ČSSR, účastník OH 1980 a nejlepší hráč ME 1985 v Holandsku
  • Jan Holcman – juniorský reprezentant
  • Jindřich Licek – juniorský reprezentant, prvoligový hráč a trenér extraligového Aera Odolená Voda a národního týmu)
  • Jan Vencovský, Tomáš Vyroubal, Vladimír Málek, Martin Plešinger, Tomáš Novotný – hráči týmů hrajících nejvyšší soutěž mužů

Výborné výkony brodských mladých hráčů a hráček však přinášejí i svoje stinné stránky. V Havlíčkově Brodě zůstává, nebo se vrací jen málo odchovanců, což má za následek jen průměrné výsledky v družstvech dospělých. Muži, ženy s výjimkou sezony 1976, hrají se střídavými úspěchy krajský přebor. Volejbal v Havlíčkově Brodě dostává v roce 1980 nové kurty za novou sportovní halou, opouští tradiční místo ve středu města u sokolovny a na okraj Havlíčkova Brodu si diváci nacházejí cestu již jen sporadicky.

Naštěstí tento dočasný pokles mužského volejbalu je zastaven. Do Havlíčkova Brodu se vrací někteří odchovanci a v průběhu dvou sezon se Jiskra ze dna oblastního přeboru II. třídy dostává v roce 1985 po dlouhých dvaceti letech do II. ligy. Za připomenutí stojí sestava týmu, který vedl vítězná tažení krajským přeborem a v památné kvalifikaci vyválčil vítězství 3:1 nad favoritem z České Třebové. Byli to: František Vomela, Pavel Dohnal, Jaroslav Ježek, Jindřich Drápela, Petr Gruber, Jan Licek, Pavel Šimon, MUDr. Václav Miláček a Jaroslav Gryč. Trenérem úspěšného týmu nebyl opět nikdo jiný než Jindřich Licek.

Druhá polovina osmdesátých let zaznamenává změny ve volejbalu, výkonnostní soutěže se stěhují do hal, hra se stává rychlejší a tvrdší. Začíná se blýskat na lepší časy i v dívčím volebalu, kdy se kolem trenéra Hejkala, Žáka a zejména Nečase utváří kolektiv dívek, který za čas zejména v kategorii dorostu je schopen soupeřit s předními týmy republiky, což dokazuje v zápasech Českého poháru. Bohužel ani tomuto nadějnému kolektivu není dopřáno postoupit do dorostenecké ligy, což opět na čas poznamená dívčí volejbal v okrese.

V roce 1991 postihuje oddíl velká ztráta, kdy svůj poslední zápas dobojuje Jindřich Licek, s jehož jménem jsou spojeny vlastně všechny dosavadní úspěchy volejbalu TJ Jiskra. Jeho odchodem ztrácí oddíl nejen trenéra, rozhodčího, funkcionáře, ale i hlavního organizátora všech důležitých volejbalových akcí. Zejména jeho koordinační role ve funkci předsedy oddílu nebyla nahrazena do dnešních dnů, oddíl je dále řízen po samostatných celcích jednotlivých družstev.

Lickův odkaz však naštěstí působí dále ve prospěch brodského volejbalu. Mužské a dorostenecké složce se až neskutečně obětavě věnuje MUDr. Petr Juda, který se přistěhoval do Havl. Brodu, dívčí družstva zakládá Pavel Dohnal. K trénování přichází někteří odchovanci, Jan Licek, Zdeněk Endal, vrací se Jaroslav Tomášek mladší a přivádí i své dvě dcery. Systematická práce s mládeží začíná opět přinášet své ovoce. V Havlíčkově Brodě se opět hraje I. liga dorostenců, v roce 1996 se přidávají mladší dorostenky účastí v přeboru mladších dorostenek a hned dosahují 4. místa. Jádro tohoto týmu potom pod vedením trenéra Ondřeje Marka 2x po sobě v sezoně 1999—2000 a 2000—2001 vyhraje I. ligu, ale poslední krok v podobě postupu do extraligy se nedaří. MUDr. Petr Juda odchází trénovat do Velkého Meziříčí, ale jeho spolupráce s Jiskrou pokračuje a přináší II. místo v nejvyšší soutěži kadetů (chlapci do 17 let).

Dalším odchovancem oddílu je Pavla Tomášková, juniorská reprezentantka a extraligová hráčka Liberce. V sezoně 1999—2000 se muži vrací do druhé ligy, když ústřední postavou družstva je dorostenec, současný reprezentant a účastník MS v Argentině Petr Pláteník.

Ve výčtu úspěchů, proher a vítězství se tak dostáváme až do současné doby. Tak jak se mění život kolem nás, mění se i volejbal v Havlíčkově Brodě. Hráči a trenéři přicházejí a odcházejí, nekonečný kolotoč se točí dál.

V zrekonstruované sportovní hale se opět odehrává řada pěkných utkání což je vidět na stoupající návštěvnosti diváků. Volejbal je v Havlíčkově Brodě v současnosti opět nahoře, zbývá si jen přát, ať tam vydrží co nejdéle, dokud bude hráče a diváky přitahovat tahle krásná hra zvaná volejbal.